Áram nélkül: hűtés kerámiacserépben

Áram nélkül: hűtés kerámiacserépben

Mit tegyünk, ha kánikula van, és szeretnénk az élelmiszert vagy az italunkat hűteni, de nincs áram, hűtőszekrény, vagy hűvös földes pince a közelünkben? A megoldás az ősi dupla falú kerámiaedényes hűtés mai változata! A módszert dokumentálhatóan már i.e. 2500 évvel alkalmazták Egyiptomban. Az áram nélkül működő hűtőgépet egy afrikai (nigériai) professzor, Mohammed Bah Abba fedezte fel újra.

Kipróbáltuk (távol a város zajától, „komfortjától”), és valóban működik! Az eredeti afrikai megoldásnál a kerámiacserepet is házilag készítik, mi beértük azzal, amit a kertészetben, illetve a barkácsáruházban be tudtunk készen szerezni. A lényeg, hogy ne mázas cserepet válasszunk hozzá, hanem porózus, vízáteresztő égetett kerámiát. Minél nagyobb az edény átmérője (legfeljebb 50 cm legyen!) és vastagabb az anyaga, annál jobb.

 

Ezekre lesz szükség

2 db különböző méretű égetett agyagcserép

2 db parafadugó

homok

víz

1 konyharuha, vagy törölköző

Kivitelezése

Lehetőleg kerek cserepet válasszunk, a kisebbik kényelmesen férjen el a nagyobbikban.

Gondosan zárjuk le a cserepek alját – mi parafadugót használtunk. A nagyobbik cserép aljára helyezzünk el 4-5 cm vastagságban homokot – a legjobb a folyami homok, de megfelel a célnak a gyerekek homokozójába való homok is.

Helyezzük el a kisebbik cserepet a nagyobbikban, majd a két cserép közötti rést óvatosan töltsük ki homokkal – ez nagyjából 10 percet vesz igénybe.

  Miután ezzel megvagyunk, óvatosan töltsük fel vízzel a homokkal kitöltött rést – ez is 10 percig tart. Vizes törölközővel vagy konyharuhával takarjuk le a kisebbik cserép nyílását, és tegyük a „hűtőgépet” árnyékos, de jól szellőző helyre. Minél melegebb van és nagyobb a szárazság (kisebb a relatív páratartalom) annál jobban fog hűteni!

Működési tapasztalatok

A víz feltöltését naponta kétszer meg kell ismételni, kb. 1-1,5 liter vizet párologtat el a berendezés. A hűtés „motorja” a cserép, külső falán gyöngyöző vízréteg jelenik meg, ami párolgással (halmazállapot változás) hőt von el a cserép belsejéből. Az első kísérleti napon kb. 6-8 óra múlva kezdtünk eredményt kapni, vagyis ennyi idő kell ahhoz, hogy beinduljon a folyamat. Hőmérővel ellenőriztük a hőmérsékleteket, a külső hőmérséklet 26 fok volt, a cserép belsejében 18-19 fokot mértünk, vagyis 7-8 fokot tudott hűteni a „berendezés”.

A kerámiahűtő elsősorban zöldségek, gyümölcsök, italok hűtéséhez ideális, a bornak kifejezetten kellemes hőfokot biztosít. Kerti grillezéshez, túlélőtáborokhoz, kiskert tulajdonosoknak, de akár hétköznapi használatra is javasolt az alkalmazása.

 

Szekér LászlóSzekér László, okl. építészmérnök

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly and PDF

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.