A legújabb passzívházak
2020 április 22. írta: admin

Miskolc, Bagolyvár újjáépítése

Miskolc, Bagolyvár újjáépítése

Energiahatékonyan, környezettudatosan újult meg Miskolc emblematikus épülete, a Felső-Majláth végállomáson található „Bagolyvár”

Az Építészet XXI. adásából egy részlet itt látható:

Kulcsszavak:

  • energiahatékony, környezettudatos középület rekonstrukció
  • fenntartható, környezetbe illő
  • közösségi közlekedés
  • innovatív és smart megoldások (passzívház, hővisszanyerős szellőzés, hőszivattyú)
  • akadálymentesített

 

A Bükki Nemzeti Park kapujában – Miskolc Felső-Majláthon újjáépített új Bagolyvár 2016-ban nyitotta meg kapuit. Minden közreműködőnek – de különösen a tervezőknek és a kivitelezőknek rendkívüli kihívást jelentettek a szűkre szabott határidők és pénzügyi korlátok. A közreműködők elszántságának, áldozatvállalásának és felkészültségének köszönhetően a félmilliárdos projektet fél év alatt sikerült maradéktalanul megvalósítani – folyamatos tervezői művezetéssel, és szinte éjjel-nappal folyó tervezéssel és kivitelezéssel. Az épület eredeti jellegének felidézésével a teljes épület újjá lett építve és megújult a környezete is, segítve a közösségi közlekedést. A legkorszerűbb energiahatékony és környezettudatos megoldásokat alkalmazták a tervezők:   passzívház-technológia, hővisszanyerős szellőzés, tripla üvegezésű nyílászárók,  talajszondás hőszivattyú és felületfűtés is megtalálható a 100%-ban uniós forrásból finanszírozott, teljesen újjáépített közösségi funkciókat tartalmazó középületben.  

 

Az eredeti épület közel száz éve épült, eredetileg adminisztrációs céllal építette a Magyar Királyi Földművelési Minisztérium. Később a Keletbükki Erdőgazdaság az épületet átalakította szolgálati és vállalati bérlakásokká, e közben az épület részlegesen bontásra került. Az épület az utolsó két évtizedben lakatlanul állt, minden mozdíthatót elvittek belőle, hajléktalanok költöztek be az életveszélyessé vált romok közé. A faszerkezetek elkorhadtak, a földszinti falak sérültek, gombásodtak, átáztak, a pincében állt a víz. A gazdátlan, lerobbant épület a városrész szégyenfoltjává vált.

Többszöri nekiveselkedést követően 2015-ben felcsillant a remény: uniós pénzből   teljes megújulással hasznosulhat az épület, és környezete is rendezve lesz. Az épületet felmérése és részletes vizsgálata után  elvetettük a régi szerkezetek megtartásán alapuló általános felújítási koncepciót – sem statikai, sem épületszerkezeti, sem funkcionális szempontból nem volt megfelelő, annyira elavult az épület, hogy a régi szerkezetek megtartása nem volt gazdaságos, ezért az épület jelentős elbontását, újjáépítését és bővítését javasoltuk,  az eredeti helyen, a még felhasználható épületszerkezetek megtartása mellett. A bontás során derült ki véglegesen, hogy a tetőszerkezetet, a födémet és a földszinti falakat is el kell bontani. Mindössze néhány hónap állt a tervezők és kivitelezők rendelkezésére a megvalósításhoz, beleértve az összes engedély megszerzését és a közbeszerzések lebonyolítását, a régi épület bontását és az újjáépítést is. Óriási felelősség nyomasztotta az építőket: amennyiben nem sikerült volna határidőre befejezni a projektet, elveszett volna a támogatási összeg.

 

Stáblista:

Megrendelő: Miskolc MVJ Önkormányzata

Generáltervező:  Roden Mérnöki Iroda Kft.

(Közlekedés, út, közművek, forgalomtechnika,

növénytelepítés, geodézia, mérnöki munkák)

Építész tervező: Zéróenergiás Tervezés Kft.

Szerkezettervező: Statik-Line Kft.

Épületgépészet: Detre Bt.

Épületvillamosság: Hungaroprojekt Kft.

Generálkivitelező: Gerixon Kft.

Geotermikus fúrás: Titánservice Kft.

 

Építész tervező:  Szekér László DLA

Statikus tervező: Andorkó Endre

Épületgépész tervező: Detre Zsolt

Elektromos tervező: Rajkai Ferenc

Generálkivitelező:   Magyariné Gyetvai Ágnes

Tervezés és kivitelezés: 2015

Foto: Szekér László

Video: Építészet XXI.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly and PDF

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.