Oktatás
2020 február 3. írta: admin

PHPP – a passzívháztervező szoftver

PHPP – a passzívháztervező szoftver

Nem attól passzívház egy passzívház, hogy minősítve van, hanem attól, hogy teljesíti a követelményeket. Az viszont igaz, hogy amelyik ház minősítve van az teljesíti a követelményeket. A minősítés tehát tanúsítás, melyben harmadik, független fél (a tanúsító) tanúsítja, hogy amit a tervező megtervezett és az építtető megrendelt, teljesíti a követelményeket.

Mikor beszélhetünk passzívházról?  Passzívházról akkor beszélhetünk, ha van legalább PHPP számítás, teljesülnek a passzívház követelmények, a PHPP  számításnak megfelelő a kivitelezés, és légtömörségmérés van az építkezés végén.

Ezek hiányában találgatás van, jószándék és hasonlók, aminek a vége jó esetben “alacsonyenergiás ház”, vagy “energiahatékony ház”, vagy bármi, de csak ritkán valódi passzívház.  Nem nagyon volt még arra példa, hogy egy passzívház “véletlenül” sikerült volna. Hozzá kell tenni, hogy a mai viszonyok között egy tiszteségesen megépített alacsonyenergiás ház is komoly teljesítmény.

 

A passzívházak tervezéséhez tehát elengedhetetlen a PHPP (Passivhaus Projektierungs Paket) számítás. A PHPP számítás egy részletes ellenőrző és igazoló számítás annak bizonyítására, hogy a tervezett épület megfelel a passzívház kritériumainak. Ezzel a számítással még a tervezés során vizsgálhatjuk, milyen energetikai változásokat vonnak maguk után a különböző szerkezeti, alaprajzi, tájolási és tömegformálási megoldások.

A PHPP alkalmazásával a tervezés stádiumában lévő passzívház energiamérlege könnyedén meghatározható, a komponensek változtatásával korrigálható, mivel egy épület tervezése során több szempontnak egyidejűleg kell érvényesülnie (forma,anyaghasználat,funkciók,stb).

A jól elkészített számítás megmutatja az egyes elemek energiamérlegre gyakorolt hatását, melyek ismeretében segítséget kap a tervezés, egyszerűen méretezhetőek  a felmerülő alternatívák. Rengeteg megépült épületben elvégzett mérés igazolta, hogy általános körülmények között a PHPP-ben előzetesen kiszámolt hőszükséglet a későbbi ténylegesen fellépő fogyasztással messzemenően megegyezik.

A PHPP nem azért lett elsősorban kitalálva, hogy igazolást állítsunk ki vele, inkább egy tervezőeszköz, amivel az építész és a szaktervező a passzívházat szakszerűen tervezni és optimalizálni tudja. A PHPP segítséget ad az ablakok betervezéséhez, a lakásszellőztetés betervezéséhez és a gépészet betervezéséhez is. A PHPP az egész házat egy egységként kezeli, beleértve a szellőztetést és az egyéb gépészetet.

A passzívháztervezés első lépése tehát olyan tervező, vagy konzulens bevonása a tervezési folyamatba, aki tudja használni a PHPP-t.

A PHPP azonban több, mint egy egyszerű energiamérleg készítő szoftver. A PHPP számításban meghatározásra kerülnek a szerkezeti elemek méretei és minőségei, az épület tájolása, a klimatikus adatok, az éves fűtési hőszükséglet, a nyári komfort követelmények, a túlmelegedés meghatározása, az esetlegesen szükséges hűtési igény, az éves fajlagos primerenergia igény, HMV, szellőzés stb. A számítások egyszerűen, követhető módon excel táblázatokban kerülnek megadásra, a számítási metódus átlátható és ellenőrizhető. Könnyen össze lehet hasonlítani az alternatívákat, költségoptimalizálást lehet végezni stb. Mindezt egyszerűen, de megbízhatóan. A PHPP alapja több évtizedes megfigyelés, dinamikus szimulációk, és rengeteg gyakorlati tapasztalat. A PHPP a legelterjedtebb nemzetközi energiahatékonysági értékelő szoftver.

A PHPP az alapja a passzívház minőségbiztosítási rendszernek, így a passzívház tanúsítványnak is.

A PHPP-t a darmstadti Passzívház Intézet fejleszti, magyar fordítása 2008 óta elérhető. A PHPP használatához ajánlott a Nemzetközi Passzívház Tervező Tanfolyam elvégzése, melyre hazánkban egy évtizede van lehetőség.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly and PDF

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.